Aktor, fotograf, grafik, architekt, dziennikarz.
Ur. 5 czerwca1938 r. w Warszawie, studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, a następnie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jeszcze przed zrobieniem dyplomu debiutował w filmie Władysława Ślesickiego „Chwila ciszy” (1964), w rok później zagrał u boku Elżbiety Czyżewskiej w filmie Janusza Nasfetera „Niekochana”, w roku 1967 w filmie Jerzego Ziarnika „Wycieczka w nieznane|, w roku 1968 w filmie Jerzego Kawalerowicza „Gra” oraz w filmie Waldemara Podgórskiego „Hasło Korn”. Dwukrotnie był gościem Festiwalu Filmowego w Cork w Irlandii (z „Niekochaną” w 1966 i z „Wycieczką w nieznane” w 1968). W latach 1966-70 był aktorem Teatru Klasycznego i Rozmaitości w Warszawie, gdzie zagrał w około 1400 przedstawieniach. Ze spektaklem „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” był w ZSSR, Jugosławii, Kanadzie, USA i NRD.
W 1970 r. wyjechał do Londynu. Tu pracował jako architekt, grafik, fotograf i dziennikarz. Od 1982r. występował w Teatrze Nowym, a obecnie związany jest ze Sceną Poetycką. Grał także w filmach brytyjskich, m.in.główna rola w dramacie-dokumencie „Letter to Poland” oraz filmach krótkometrażowych „High Trade” i „My Friend Ivor”. Pojawiał sią też w małych rolach w znanych brytyjskich serialach.
Debiutował wierszami w „Almanachu młodych. Proza i poezja” (1962/63), której redaktorem był Artur Międzyrzecki. W 2013 r. ukazał się jego tom poezji Słowem fotografowane.
Zanim został w 2014 r. członkiem ZPPnO współpracował ze Związkiem, m. in. przy organizowaniu Salonów Literackich, wieczorów laureatów i innych spotkań z publicznością. To z jego inicjatywy odbyło się spotkanie poświęcone postaci i poezji Wisławy Szymborskiej po śmierci Noblistki. Był to początek regularnie organizowanych spotkań, na których przedstawiana jest poezja wielkich polskich poetów; Janusz Guttner jest autorem scenariuszy i reżyserem tych spotkań.
W roku 2016 r. odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W 2021 wydał kolejny tom, tym razem wierszy i prozy, Słowem fotografowane oraz ciąg dalszy.
W maju-czerwcu 2022 w galerii Domu Kultury Śródmieście (Warszawa, ul. Smolna 9) odbyła się wystawa, na której zaprezentowane zostały zdjęcia i projekty okładek płyt Janusza Guttnera. Po wernisażu odbyło się spotkanie z publicznością. Kustoszem wystawy, którą można było zwiedzać m.in. w ramach Nocy Muzeów, była Zuzanna Lipińska. W czerwcowym numerze „Odry” ukazał się wywiad z Januszem Guttnerem oraz omówienie jego książki.