XV Poetycka Noc Świętojańska – uzupełnienie

Home  »  Bez kategorii  »  XV Poetycka Noc Świętojańska – uzupełnienie
sie 2, 2026 KBB

W dniu 2 lipca zamieściliśmy poniższą informację o odbywającje się od 15 lat w Solingen (Niemcy) Poetyckiej Nocy Świętojańskiej. Obecnie uzupełniamy ten materiałą relacją filmową, która znajduje się na końcu tej notatki.

Poetycka Noc Świętojańska to wydarzenie stworzone przez Joannę Duda-Murowski w ramach projektu „Poezjada”. Łączy muzykę, poezję, folklor i tradycję, przyciągając Polonię z wielu krajów Europy. Łączy ona muzykę, poezję, folklor i tradycję puszczania wianków z bogatą historią dawnych obchodów słowiańskich.

Joanna Dudę-Murowski, inicjatorka projektu Poezjada, od ponad dwóch dekad działa na emigracji, organizując wydarzenia społeczno-kulturalne skupione wokół poezji i sztuki. Jak podkreśla, Poezjada to autorska formuła obejmująca różnorodne wydarzenia artystyczne, które rozwija od 22 lat. Jednym z jej najważniejszych przedsięwzięć jest Poetycka Noc Świętojańska w Solingen, która w tym roku odbywa się po raz piętnasty. Pierwsza edycja wydarzenia została zorganizowana w 2012 roku.

Inspiracją do stworzenia święta były doświadczenia wyniesione z Podlasia, gdzie żywa tradycja Nocy Kupały towarzyszyła jej podczas urlopów i spotkań z lokalną kulturą. Drugim impulsem była inicjatywa znajomej z Holandii, która zorganizowała podobne wydarzenie w środowisku polonijnym.
Zdjęcia z tegorocznej imprezy znajdują się na Facebook

W tym roku zorganizowany został także konkurs fotograficzny Leśny kociół czarów. Zdjęcie Anny Marii Mickiewcz otrzymało trzecią nagrodę. Wypowiedzi jury konkursu fotograficznego:

Wybieranie kolejności zdjęć w tym konkursie nie przychodzi nam łatwo. Poziom jest wysoki i wyrównany. Technicznie wszystkie zdjęcia są bez zarzutu. Leśny kocioł jest taki, że wszystko może się w nim znaleźć. To temat rzeka – nie tylko leśniczówka, ale i olbrzymi hotel może być w lesie, jak tez każda możliwa działalność ludzka, zwierzęca czy botaniczna. Zatem najważniejszym kryterium był dla nas motyw, który mówi o lesie, jako całości, jako zespole fauny i flory i zjawisk, który jest specyficzny wyłącznie lub choćby w przeważający sposób dla lasu, kojarzący się z lasem, a nie z przyroda, z jego jakąś tam tajemnica, z nastrojem, jaki ma las, ale nie park, nie łąki i pola czy akweny wodne. Dlatego na czoło naszej listy wysunęły się przede wszystkim prace, które bardziej tym się zajmują, które „leśność”, jak by powiedział Leśmian, lasu i leśnych wrażeń podkreślają dobitniej. Oczywiście nasza lista jest zupełnie prywatną oceną, każdy może sobie ułożyć swoją według własnych ulubień, skłonności i całkiem innych kryteriów. Wszystkim uczestniczącym w tym konkursie życzymy dalszej owocnej działalności i wielu sukcesów.
Maria i Janusz Pac-Pomarnaccy
Janusz Pac-Pomarnacki, Absolwent Łódzkiej PWSFTnT, aktor, krytyk sztuki
Maria Pac-Pomarnacki, Absolwentka Akademii Sztuki we Wrocławiu, artystka malarka

To bardzo subiektywna ocena. Doceniam każdą wrażliwość i ciężko mi było ustawić tę hierarchię. Z niskimi pokłonami dla każdego
Renata Wojcieszek, Absolwentka PLSP we Wrocławiu, oraz Jan Matejko Academy of Fine Arts
Fotograficzny konkurs świętojański 2026

https://www.youtube.com/watch?v=ynvwA0-NxT0XV Poetycka Noc Świętojańska Poezjady 2026 cz I