30. Salon Literacki

Home  »  Salon Literacki  »  30. Salon Literacki
lip 22, 2022 KBB

3 lipca 2022 w Łowiczance (POSK) odbył się 30 Salon Literacki. Gościem honorowym była Basia Rostworowska, córka poety i pisarza Jana Rostworowskiego. Program poetycki oparty na poemacie „Opatowa Anna” zaprezentują: Magda Włodarczyk i Janusz Guttner. Oprawa muzyczna: Marty Carillon (vocal, fortepian) i Marek Tomaszewski (saksofon). Nie zabrakło stałych punktów programu – loterii, kolacji z kaczką itp. Całość poprowadzili: Regina Wasiak-Taylor i Janusz Guttner. Fot: Wojciech Klas.

Jan Rostworowski był synem dramaturga Karola Huberta Rostworowskiego. W 1940 jako żołnierz Wojska Polskiego przybył z Francji do Wielkiej Brytanii. Zadebiutował w 1942 na łamach londyńskiego tygodnika „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” będącego kontynuacją międzywojennych „Wiadomości Literackich”. W Wielkiej Brytanii wydał dziewięć zbiorów wierszy i tom opowiadań. W 1962 w „Wiadomościach” ukazał się jego Tryptyk balladowy Anna Opatowa. Laureat Nagrody Kościelskich. W 1972 wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Zmarł w 1975 roku.

W 1972 w „Życiu Literackim” ukazało się opowiadanie Jana Rostworowskiego, zatytułowane „Harry Potter”. Nic nie wskazuje na to, by autorka słynnej książki  J.K. Rowling wiedziała o istnieniu w polskiej literaturze Harry Potter.

Pamiątka po moim Tacie, Janie Rostworowskim

Zamieszkaliśmy w Lancaster na początku 50tych lat.  Do morza było blisko, około 8km. Tata zawsze wolał morze od gór, bo ‘okiem daleko można siegnąć, widać horyzont’.  Często jeździliśmy w niedzielę do Half Moon Bay przy miasteczku Heysham. Była to śliczna piaszczysta zatoka nad ktorą stał mały dość stary kosciół z cmentarzem. Tata często mówił, że chciałby tam być pochowany, z tym ślicznym widokiem na morze. Czasami podczas spacerów znajdywał ‘prezenty’ które mu morze darowało. I oto pewnego dnia znalazł ten kawałek drewna, może z wraku jakiegoś okrętu. Widocznie mu na nim zależało, bo ten ‘prezent’ powędrował z nim do Polski, gdy się tam na stałe przeprowadził.

Kilka lat temu, wiele lat po śmierci Taty, mój brat mi go przywiózł i w ten sposób znowu się odnalazł na wyspach brytyjskich. A teraz niech będzie w zbiorach Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, którego Tata kiedyś był członkiem.

Basia Rostworowska, lipiec 2022.