29. Salon Literacki

Home  »  Salon Literacki  »  29. Salon Literacki
lut 16, 2022 KBB

29. Salon Literackim miał trzech bohaterów: Wojtka, niedźwiedzia, który w „służył”  22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, Wiesława Lasockiego, autora książki Wojtek spod Monte Cassino i Ludomira Lasockiego, syn pisarza, który opowiadał o twórczości swojego ojca, jego zainteresowaniach przyrodniczych, a przede wszystkim o pracy nad książką o Wojtku i dziejach jej wydania w Wielkiej Brytanii, w Polsce i wielu innych krajach.

Po raz drugi Salon Literacki gościł w restauracji Łowiczanka w londyńskim POSKu. Wszystko odbyło się zgodnie z 10-letnią tradycją. Przy sztalugach zasiadła Kamila Krzyżaniak, która w kilka godzin narysowała portret Wojtka. Magdalena Czajkowska sprawowała pieczę nad mini wystawą poświęconą Wojtkowi. Piosenki ze słowami Agnieszki Osieckiej i z kabaretu Starszych Panów wykonała Karolina Micor, oraz – w duecie z Wild Whispers – utwór tej ostatniej „Ślub”. Nie zabrakło loterii, tradycyjnej kaczki serwowanej z buraczkami. Całość prowadzili Regina Wasiak-Taylor, autorka programu i Janusz Guttner.

Publiczność dopisała. Obok stałych bywalców Salonu pojawili się dostojni goście, m.in. prezes POSKu Marek Laskiewicz, rektor PUNO Włodzimierz Mier-Jędrzejowicz, prezes PFK Aleksandra Podhorodecka, dyrektor Galerii POSKu Joanna Ciechanowska. Fot: Wojciech Klas

Ludomir Lasocki opowiadał o ojcu

Podczas Salonu powstał potret Wojtka

Reina Wasiak-Taylor rozmawia z Kamilą Kryżaniak, która prezentuje skończony obraz

Spiewała i grała Karolina Micor

Karolina Micor w duecie z Wild Whispers wykonały utwór „Ślub”

Spotkanie prowadzili Regina Wasiak-Taylor i Janusz Guttner

Wiesław Lasocki urodził się w Ciechanowie. Był zamiłowanym harcerzem, zdobył stopień instruktorski u Aleksandra Kamińskiego, późniejszego autora ksiażki Kamienie na szaniec. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego i po otrzymaniu dyplomu praacował jako sędzia grodzki, a potem jako radca prawny w przemyśle zbrojeniowym w Radomiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, bronił Grodna. Został internowany na Litwie, a po wkroczeniu wojsk sowieckich więziony w Kozielsku i Juchnowie. Następnie trafił do łagru na Półwyspie Kolskim. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, po długiej i niebezpiecznej drodze, Lasocki dołączył do 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty i razem z armią Andersa opuścił Rosję i przebył szlak Persja, Syria, Irak, Palestyna i Egipt. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. We wrześniu 1946 roku opuścił Włochy i przyjechał do Anglii, gdzie został zmobilizowany. Choć skończył prawno na unwesrytecie w Szkocji przez jakiś czas musiał pracowąć jako niewykwalifikowany robotnik w fabryce. Dopiero ukończony roczny kurs w szkole handlu pozwolił mu rozpocząć pracę w City. Poślubił Tamarę Tuhan-Baranowską. Autor „Wojtka” nie znał bohatera swojej książki osobiście, ale poznał historię niedźwiadka z opowiadań kolegi, który był jego nieoficjalnym opiekunem. Lasocki postanowił utrwaić losy misia w książce dla młodziery, która szybko stała się bestsellerem w kręgach polskich rodzin i trafiła do uczniów szkół sobotnich. Z czasem porzetłumaczona była na wiele języków. Bohaterski miś zakończył życie w zzkockim ZOO.

Fragment artykułu Aleksandry Podhorodeckiej „Salon Literacki, Wiesław Lasocki i Wojtek spod Monte Cassino”, Tydzień Polski, 25.02.2022.