Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej ZPPnO

Home  »  Strona Główna  »  Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej ZPPnO
maj 6, 2022 KBB

W 70. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie jury w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor – prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz – Houston, USA; dr Adam Wierciński – Opole; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm – Wilmington, USA uhonorowało Jana Stanisława Witkiewicza za całokształ twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 29 kwietnia 2022 w Muzeum Teatru we Wrocławiu. 

Wybór miejsca i data uroczystości nie były przypadkowo – od 1982 r. 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Datę tę wybrano na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a, reformatora i teoretyka baletu. Patronem Muzeum Teatru jest Henryk Tomaszewski, twórca i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. A właśnie różnymi aspektaymi baletu i tańca zajmuje się od lat Jan Stanisław Witkiewicz.

Do Wrocławia przyjechała przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, prezes ZPPnO Regina Wasiak-Taylor, a towarzyszyli jej Katarzyna Bzowska i Wojciech Klas. Przyjaciele i wielbiciele talentu Jana Stanisława Witkiewicza przybyli z Warszawy i Olsztyna. Oczywiście, nie zabrakło przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska intelektualnego Wrocławia.

Według oceny jurorów książki Jana Stanisława Witkiewicza o balecie, wydawane w języku polskim i niemieckim, tłumaczone również na angielski, pisane pięknym, klarownym, jasnym językiem zyskują mu uznanie i szacunek wśród artystów na całym świecie.

Laureat Nagrody Literackiej za rok 2021 urodził się 24 czerwca 1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. Od 1978 r. publikuje w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. W latach 1994–1998 był związany z tygodnikiem „Wiadomości Kulturalne”, m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Krzysztofa Teodora Toeplitza. Przez lata był też felietonistą „Rzeczpospolitej”. Jest autorem prawie czterdziestu publikacji książkowych, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami. Twórczość pisarską rozpoczął od przygotowania tomu „Witkacy i Witkiewiczowie” (Wydawnictwo Pocublice, Berno 1982). Temat ten kontynuował wydając czternaście lat później „Portrety Witkacego z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza” (wydawnictwo Wratislavia Cantas, Wrocław 1996).

Kilanaście jego książek poświęconych różnym aspektom baletu, co stawia go w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej; są to m. in.: „Leksykon operowy”, Balet w Polsce”, „W muzycznej przestrzeni”, „Balet romantyczny w grafice”, „Malarze tańca”, „Muzyka i taniec”. W dorobku twórcy są także książki biograficzne poświęcone takim postaciom, jak m.in. Maria Krzyszkowska, Ewa Michnik, Witold Gruca, Leon Wójcikowski, Vladimir Malakhov, Rudolf Nurejew, Shoko Nakamura, Beatrice Knop czy Dinu Tamazlacaru. Witkiewicz wydaje w wydawnictwie Iskry; jest autorem największej liczby opublikowanych tam tytułów. Pisze w języku polskim i niemieckim.

W 2013 r. otrzymał zaproszenie z Wydawnictwa Theater der Zeit do przygotowania jubileuszowego albumu podsumowującego dziesięć lat pracy Vladimira Malakhova z największym w Niemczech i jednym z najlepszych zespołów na świecie Staatsballett Berlin. To wydawnictwo zapoczątkowało trwającą do dziś stałą współpracę polskiego pisarza i publicysty z prestiżowym wydawcą.

Uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej  towarzyszyła wyjątkowa wystawa zatytułowana „Oblicza Jana Stanisława Witkiewicza”, na którą złożyło się  kilkanaście portrerów laureata wykonanych przez różnych artystów plastyków i różnymi technikami.

W przeddzień uroczystości Regina Wasiak-Taylor i Jan Stanisław Witkiewicz gościli w studiu Radia Wrocław, a rozmowę prowadził Grzegorz Chojnowski, autor wywiadu-rzeki, której bohaterem jest laureat Nagrody Literackiej ZPPnO; książka ukazała się pod tytułem „Ostatni Jana Stanisława Witkiewicza”.
Fot: Wojciech Klas

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/119276/Oblicza-Witkiewicza-w-Muzeum-Teatru