Nagrody dla Polaków z Brazylii

Home  »  Strona Główna  »  Nagrody dla Polaków z Brazylii
cze 10, 2017 KBB

W Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, mieszczącego się przy al. Wilanowskiej w Warszawie, w dniu 4 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych Nagród Literackich Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Lareatami nagród roku 2016 są: prof. Henryk Siewierski, Tomasz Łychowski i ks. Zdzisław Malczewski. Zostali oni wyróżnieni za popularyzowanie kultury polskiej w Brazylii i na świecie.

Dlaczego właśnie w tym miejscu odbyło się wręczenie nagród, a nie tradycyjnie w Londynie? Otóż Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego prowadzi m.in. działalność wydawniczą i wydało książki autorstwa dwóch laureatów – ks. Zdzisława Malczewskiego i Tadeusza Łychowskiego. A termin? Nie jest prosto zgromadzić aż trzech laureatów z dalekiej Brazylii w jednym miejscu. Do Warszawy przyjechało dwóch; ks. Malczewski niemal w ostatnim momencie poinformował, że obowiązki duszpasterskie uniemożliwiły mu przyjazd (od 2009 r. jest on rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii). Wybór miejsca okazał się znakomity, gdyż ogród otaczający Muzeum ma swoisty urok, a letnie popołudnie sprzyjało temu, by impreza odbyła się na świeżym powietrzu.

Uroczystość otworzył zastępca dyrektora MHPL Jerzy Mazurek, witając gości, którzy przybyli z różnych stron świata, w tym liczna reprezentacja z Londynu. Całość prowadzili: prezes ZPPnO Andrzej Krzeczunowicz i wiceprezes Związku Regina Wasiak-Taylor. Zanim wręczono dyplomy i nagrody odczytane zostały dwa listy: sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosława Selina oraz ambasady Brazylii w Warszawie.

Laudację dla ks. Zdzisława Malczewskiego i Tomasza Łychowskiego wgłosiła Aleksandra Ziółkowska-Boehm, dzieląca swój czas między USA i Polskę. Z Oxford przyjechała Nina Taylor-Terlecka, która wygłosiła laudację dla Henryka Siewierskiego. Podziękowanie w imieniu ks. Malczewskiego oraz fragment eseju prof. Siewierskiego „Wielokulturowość i kultura w procesie globaliazacji” odczytał Janusz Guttner, warszawiak od lat mieszkający w Londynie.

Obydwaj obecni na uroczystości laureaci dziękowali za przyznaną im nagrodę, podkreślając jej znaczenie. Na zakończenie tej części wieczoru Tomasz Łychowski (po polsku) i jego syn Rodrigo (po portugalsku) przeczytali kilka wierszy laureata, który jest nie tylko poetą, ale i malarzem – cztery jego obrazy stanowiły oprawę plastyczną.

Po tej części oficjalnej odbył się koncert muzyki brazylijskiej w wykonaniu zespołu Ponte Aerya. Przy kieliszku prosecco, warszawskich canapes i krakowskich macaroons, a takżę interesujących rozmowach nikt nie chciał opuścić pięknego ogrodu MHPRL. Dopiero rzęsisty deszcz przegonił publiczność.

Specjalnie z okazji spotkania dyrekcja Muzeum przygotowała wystawę „Powróciło moje polskie serce”, poświęconą brazylijskiemu poecie polskiego pochodzenia Paolo Leminiskiemu. Do nabycia były książki laureatów, a także najnowszy tom „Pamiętnika Literackiego”.

Foto: Joanna Sokołowska Gwizdka i Gustaw Kotlarz

Zarząd Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie dziękuje Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za dofinansowanie ze środków kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą sesji popularno-naukowej „Zapomniani pisarze emigracyjni” (20.05.2017) oraz uroczystości wręczenia nagród literackich ZPPnO (4.06.2017).